Evde Halı Bakımı Nasıl Yapılır

Halı

Halı bir ev için olmazsa olmaz eşyalar arasındadır. Yeni-eski bir evde halı önemli bir yer tutar. Koltuk, perde, mobilyalar halıya göre veya tam tersi uygun renkteki eşyalar ile alınır. Peki evdeki halımızın bakımını yapıyor muyuz? Bu makalemizde halı bakımından bahsedeceğiz.

Halı Bakımı Nedir?

Halının ömrünü uzatacak, daha temiz kullanmamızı sağlayacak tüm yöntemler halı bakımı altında toplanmaktadır. Süpürme, silme, halı üzerine eşya koymama başlıca yapılabileceklerdir. Halı bakımı için halı etiketinde kısaca gösterilmektedir.

Evde Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde basit olarak yapabileceğiniz bazı işlemler ile halınızın bakımını yapmış ve ömrünü uzatmış olacaksınız. Evde halı bakımı için ilk yapacağınız işlem halı üzerinde ezici eşya koymamak olacaktır. Halı üzerinde konulan eşyalar özellikle kanepe tarzında ayaklı eşyalar halıya zarar verebilir. İlla konulması gerekiyor ise biraz geniş düz bir levha üzerine koymakta fayda var.

Bir diğer bakım yöntemi de halıyı düzenli olarak yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürge ile süpürmek olacaktır. Kimi zaman karşılaşıyoruz, süpürgenin emiş gücü az olduğu için hav diplerindeki pisliklere ulaşamamaktadır.

Bir diğer bakım yöntemi halı üzerine dökülen bir şeyi hızlıca temizlemektir. Bu da halı havına dükelen şeyin nüfuz etmesinin önüne geçecektir. Tezaltem Halı Yıkama leke çıkarma hizmeti de vermektedir.

Halınızı güneşten koruyun. Bir çok evde güneş halıya tam olarak görmemektedir. Bazen köşesini, bazen yarısını görmektedir. Bu da sürekli olarak aynı yönde konulan bir halının güneş gören kısmının solmasına sebep olacaktır. Mümkün olduğunca halınızı güneşten koruyunuz.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.